DIAMONDS.CZ

Co je investiční kámen?

Vybroušený diamant může pro rozumného investora znamenat nejen vhodný dárek pro svou dámu. Jistota úročení vložené investice je dána hned několika aspekty. Tím nejdůležitějším je rozhodně hodnota broušeného diamantu samotného. Jsou známy nespočetné příklady, kdy taková investice byla jedinou rezervou, použitelnou v těžkých dobách a mnoho osudů se vyvíjelo dále právě jen díky takto uloženým hodnotám. Všechny ostatní investice mohou podlehnout různým způsobům zkázy. Diamant nikoli. Navíc je velmi dobře skladný a i značný majetek může kdokoliv jakkoliv převážet a neustále mít pod nepřetržitou kontrolou. Broušený diamant v kvalitě odpovídající klasifikaci "Investiční kámen" je velmi snadné kdykoliv prodat s výtěžkem nárůstu jeho ceny. Tedy beze ztráty. Úročení vložené investice je vždy ovlivněno i inflací v daném teritoriu a řadou dalších faktorů.. V každém případě je ale řeč o jistotě uložených investic než o výnosech. Trvalost trendů zhodnocení ceny zdokumentuje kdokoliv kdo diamantům rozumí. Pokles cen diamantů nebyl z dlouhodobého hlediska zatím registrován a i dlouhodobé prognózy dalšího vývoje cen se shodují v očekávání jejich nárůstu.

Hodnota kvalitních kamenů, označovaných jako investiční trvale stoupá a nepodléhá ekonomickým, inflačním ani politickým vlivům. Investiční diamanty musí být prodávány s mezinárodně platným certifikátem, vydaným gemologickou laboratoří. Certifikát obsahuje popis kamene ( barva, čistota, velikost a kvalita brusu a další údaje). Pro zajištění bezpečné informace o kvalitě a tím i likvidity investice se investiční diamanty prodávají v zapečetěném pouzdře nebo zatavené ve fólii, do obalu je vložen i mikrofilm se zmenšeným snímkem certifikátu. Obal je nutno uchovávat neporušený.

S diamanty se obchoduje především na diamantových burzách. K nejznámějším střediskům obchodu s diamanty patří především belgické Antverpy, dále pak burzy v New Yorku a Izraeli.

Aktuální ceny investičních diamantů lze kdykoliv zjistit. Naše stránky Vám aktuální ceny nabízejí rovněž. Základním zdrojem je uznávaná platforma RAPAPORT kterou založil pan Martina Rapaport v USA.

Jaké by měl mít investiční kámen parametry?

Barva investičního kamene by neměla být mimo rozpětí D - F podle GIA klasifikace, tedy kameny čistě bílé. Dnes už ale známe i případy, kdy byl nakoupen velmi vzácný Fancy Colour kámen k investičním účelům.

Čistota investičního kamene by neměla vybočit ze standardů FL - VS podle kritérií GIA, tedy ze skupiny kamenů s velmi vysokým stupněm čistoty.

Investiční diamant by měl být vybrán pouze z kamenů o velikostí nad 0,25 ct u portfoliových investic, doporučená velikost jednotlivého investičního kamene je 0,5 až 1,5 ct (1ct = 0,200 g)

K investičním účelům jsou nejčastěji nakupovány kulaté brilianty a je to i všeobecně doporučovaný brus v případě, že zpracovatel odvedl vysoce kvalitní práci při zachování požadovaných proporcí a symetrie broušeného kamene.

Všechna tato doporučení je dobré respektovat nejen z důvodu bezpečného uložení investice, ale i z důvodu využitelnosti hodnoty kamene v případě jeho prodeje.

Kde investiční diamanty nakoupit?

O možnostech nákupu investičních diamantů získáte informace ve většině bank a v dobrých firmách zabývajících se investičním poradenstvím.

Bylo by nevkusné nabádat k prodeji výhradně u nás, firem , které nabízejí investiční kameny je několik i na našem trhu. Jen málo z nich je ale úzce specializovaných na diamanty a jen velmi málo z nich je schopno zajistit všechny parametry včetně diskrétnosti, přímého přístupu k nabídce diamantové burzy bez zprostředkovatelů a brokerů, opčního práva na nákup vybraného diamantu, aukce při jeho případném prodeji a samozřejmě i certifikaci mezinárodně uznávaných institucí jako jsou GIA nebo HRD. Diamant, který si nakoupíte z našeho portfolia Vás bude stát jen tolik, kolik uvádí prodejní cena. Naše ážio za zajištění nákupu na diamantových burzách činí 3 % z ceny diamantu, v případě prodeje kamene, který nakoupíte u nás Vám kámen prodáme bez požadavku na komisi, v případě že naším prostřednictvím budete chtít prodat Váš kámen nakoupený jinde, účtujeme komisi ve výši 3,5% z realizační ceny kamene.

Jaký investiční diamant si koupit?

Jedním z rozhodujících momentů pro nákup je maximální cena, kterou investor chce do kamene uložit. Z ní se pak odvíjí způsob zajištění odpovídajícího kamene. Není to proces na několik hodin práce a je nutno si uvědomit, že výběr podle několika velmi důležitých parametrů se musí setkat s nabídkou. Často se ukazuje jako nejlepší řešení portfoliový nákup - nákup několika menších lépe prodejných kamenů než nákup jediného velkého a to zejména s ohledem na jeho likviditu. Při zajištění nákupu Vám náš odborník určitě položí i několik otázek, které zdánlivě s kameny nemají nic společného, ale pro rozhodování o způsobu nákupu a orientaci jaký kámen zajistit mají významnou úlohu. V případě, že se rozhodnete pro investiční nákup, doporučujeme konzultace a srovnání s informacemi získanými i u jiných firem. V každém případě se vyplatí respektovat názory kvalifikovaných odborníků a doporučení obchodníků s investičními diamanty nebo specializovaných poradenských firem.

Pro koho je tato investice vhodná?

Nákup investičních diamantů je obecně určen pro konzervativní, dlouhodobé investory jako bezpečná "jistící" investice, od níž lze očekávat spíše zachování hodnoty nežli velké zisky. Cena, za niž lze pořídit investiční diamant, začíná kolem 30 000 Kč, prakticky se ale vyplatí kupovat kameny s cenou minimálně 100 000 Kč. V běžném investičním portfoliu je pro takovéto investice doporučován podíl 5 - 10 % celkového majetku. Investiční horizont by měl být u investic delší než 5 let.

Jak neprodělat při nákupu drahých kamenů?

Obecně lze říci, že rizika při nákupu diamantů jsou daleko menší v porovnání s investicí do barevných drahokamů. Známé kauzy falzifikovaných a přeceněných znaleckých posudků, na kterých i naše banky v průběhu několika let prodělaly desítky miliard korun by měly být dostatečným důvodem k opatrnosti.

Investovat lze pochopitelně nejen do kamene samotného, ale i do šperku osazeného drahým kamenem. Není nutno zřejmě podotýkat, že i velmi luxusní šperk může být osazen kamenem, na kterém i odborník velmi těžko pozná vady. Vždy je nutno vyžadovat certifikaci šperku, která má povahu Prohlášení o shodě a jen takový šperk lze pak reklamovat a dožadovat se náhrady vzniklé škody.

24.07.2006 | Novinky z Rapaportu

Diamdel (dceřinná společnost DeBeerse)otevřel v Izraeli (Tel Aviv)Head Quarter s...


24.07.2006 | Kontaktní osoba

V případě dotazu, podnětu nebo nutnosti poradit s drahokamy, prosím volejte Stan...


23.07.2006 | Sleva

Velkoobchodní ceník pro zpracovatele drahých kamenů je nutno konzultovat s panem...