DIAMONDS.CZ

Heart Cut

pear_cut

Heart brus

Heart, prozaicky srdce je zcela jistě romantickým tvarem diamantu. Základem je pear tvar se zářezem v kulaté partii. Heart i pear jsou variací kulatého briliantu. Moderní briliantový brus je obecně nejlepším brusem pro diamant a zůstává i nejoblíbenějším. Ve srovnání s ním může být heart příliš plochý nebo mělký a tak zůstává na osobních preferencích každého jednotlivce pro jaký tvar se rozhodne.

Uchování váhy

Nejběžnějším důvodem který vede brusiče k rozhodnutí brousit diamant na heart je uchování nejvyšší váhy surového diamantu. Ani heart, stejně jako ostatní fancy brusy není schopen konkurovat vlastnostem kulatého briliantu. Proto je tento brus vždy volen jako náhradní a to i v případech, kdy je možno zářezem do zaoblené partie diamantu odstranit nebo zmírnit působení optický vad surového kamene nebo přítomnost inkluze. V takové případě dokonce může cena výsledného vybroušeného kamene převýšit cenu kulatého briliantu, pokud by se k jeho výbrusu bez ohledu na přítomnost takových vad brusič rozhodl.

Efekt motýlka - americké kravaty

Heart, stejně jako pear, markýza a ovál často trpí efektem motýlka (Bow-tie effect). Přestože se brusiči diamantů snaží všemožně zmírnit tento jev, je téměř nemožné jej odstranit úplně. Přestavuje jej jedna nebo dvě temné oblasti souměrné podle středové osy diamantu a vypadají jako temný motýlek. Bohužel, tyto sklony jsou u heart, stejně jako u markýzy a pears silnější než u oválu. Není nutno připomínat, že pokud se budete rozhodovat nad heart diamantem a bude šance výběru z více variant, pokuste se vždy hledat takový, který má jen slabší projevy tohoto efektu.

Má vaše srdce správný tvar?

Ne, toto není lékařská otázka. Heart tvary jsou velmi rozmanité co do proporcí. Mohou být vysoká, nízká, úzká, široká, krátká čí skrčená nebo jednoduše čtvercová. U čtvercových je výška a šířka shodná. Zůstane individuálním problémem pro jaký tvar se zájemce o takový brus nakonec rozhodne. U těchto tvarů je právě tvar sám o sobě důležitější, než jeho optické vlastnosti a i takový kamen, který trpí velkými nedostatky v optický vlastnostech najde svého majitele právě s ohledem na jeho romantický účel.

Ceny

Karátová cena fancy brusu je téměř vždy nižší, než cena pro stejnou kvalitu kulatého briliantu, přestože někteří šperkaři a zlatníci se pokoušejí účtovat více hrozí-li že mohou za lepší cenu prodat. Popravdě řečeno, částečně mají nárok tak učinit, jelikož náklady na párování a třídění těchto broušených kamenů zaberou mnoho hodin času měření, vážení, srovnávání a prohlížení. Zůstává však pravdou i to, že větší, kvalitnější individuální srdce by měly za normálních okolností stát zhruba o 10 – 20% méně, než odpovídající váhová a kvalitativní kategorie kulatého briliantu.

Oblíbený tvar

Pokud je vaším oblíbeným tvarem heart, nebo jen chcete udělat radost někomu kdo vám na vašem srdci leží, nenechte se zviklat našimi poznámkami na jejich adresu a jděte dále za svým vysněným diamantem. My vám jenom chceme nabídnout možnost uvědomit si rozdíly a ne vás odradit. Často vypadá zasazené srdce lépe než kulatý briliant například u náušnic, přívěšků a náhrdelníků. Jiný dobrý příklad použití heart je jako postranní kameny u šperku s velkým centrálním kamenem nebo jako obruba okolo velkého diamantu. Zcela jistě je dobrým příkladem i heart jako centrální kamen u výročního šperku, například u prstenu.

Heart – zelený diamant

24.07.2006 | Novinky z Rapaportu

Diamdel (dceřinná společnost DeBeerse)otevřel v Izraeli (Tel Aviv)Head Quarter s...


24.07.2006 | Kontaktní osoba

V případě dotazu, podnětu nebo nutnosti poradit s drahokamy, prosím volejte Stan...


23.07.2006 | Sleva

Velkoobchodní ceník pro zpracovatele drahých kamenů je nutno konzultovat s panem...