DIAMONDS.CZ

Marquise Cut

marquise_cut

Markýza brus

Tento brus, nazývaný též naveta nebo člunek, v našich krajích i špicovál, je variací kulatého briliantového brusu. Můžeme si jej představit (přestože tento popis bude působit nevědecky) jako kulatý brus, stlačený do oválu se zašpičatělými konci na delších stranách. Moderní briliantový brus je obecně nejlepším brusem pro diamant a zůstává i nejoblíbenějším. Ve srovnání s ním může být markýza příliš plochá, mělká a tak zůstává na osobních preferencích každého jednotlivce pro jaký tvar se rozhodne.

Uchování váhy

Nejběžnějším důvodem který vede brusiče k rozhodnutí brousit diamant na markýzu je uchování nejvyšší váhy surového diamantu. Ani markýza, stejně jako ostatní fancy brusy není schopná konkurovat vlastnostem kulatého briliantu.

Efekt motýlka - americké kravaty

Markýza, stejně jako pear a ovál často trpí efektem motýlka (Bow-tie effect). Přestože se brusiči diamantů snaží všemožně zmírnit tento jev, je téměř nemožné jej odstranit úplně. Přestavuje jej jedna nebo dvě temné oblasti souměrné podle středové osy diamantu a vypadají jako temný motýlek. Bohužel, tyto sklony jsou u markýzy a pears silnější než u oválu. Není nutno připomínat, že pokud se budete rozhodovat nad oválným diamantem a bude šance výběru z více variant, pokuste se vždy hledat takový, který má jen slabší projevy tohoto efektu.

Ceny

Karátová cena fancy brusu je téměř vždy nižší, než cena pro stejnou kvalitu kulatého briliantu, přestože někteří šperkaři a zlatníci se pokoušejí účtovat více hrozí-li že mohou za lepší cenu prodat. Popravdě řečeno, částečně mají nárok tak učinit, jelikož náklady na párování a třídění těchto broušených kamenů zaberou mnoho hodin času měření, vážení, srovnávání a prohlížení. Zůstává však pravdou i to, že větší, kvalitnější individuální markýzy by měly za normálních okolností stát zhruba o 10 – 20% méně, než odpovídající váhová a kvalitativní kategorie kulatého briliantu.

Oblíbený tvar

Pokud je vaším oblíbeným tvarem markýza, nenechte se zviklat našimi poznámkami na jejich adresu a jděte dále za svým vysněným diamantem. My vám jenom chceme nabídnout možnost uvědomit si rozdíly a ne vás odradit. Často vypadá zasazená markýza lépe než kulatý například u náušnic, přívěšků a náhrdelníků. Jiný dobrý příklad použití markýz je jako postranní kameny u šperku s velkým centrálním kamenem nebo jako obruba okolo velkého diamantu.

Marquise – bílý diamant
Marquise – žlutý diamant

24.07.2006 | Novinky z Rapaportu

Diamdel (dceřinná společnost DeBeerse)otevřel v Izraeli (Tel Aviv)Head Quarter s...


24.07.2006 | Kontaktní osoba

V případě dotazu, podnětu nebo nutnosti poradit s drahokamy, prosím volejte Stan...


23.07.2006 | Sleva

Velkoobchodní ceník pro zpracovatele drahých kamenů je nutno konzultovat s panem...