DIAMONDS.CZ

Pear Cut

pear_cut

Pear brus

Tvar pear, také zvaný slza nebo pendeloque, u nás známý i jako pantlok , je variací kulatého briliantu. Můžeme si jej představit jako kulatý briliant na jednom konci a markýzu na druhém konci. Moderní kulatý briliant je obecně nejlepším a současně i neoblíbenějším brusem. Pear, stejně jako ostatní fancy brusy nemohou tomuto standardu konkurovat.

Uchování váhy

Nejčastějším důvodem pro rozhodnutí brusiče k vytvoření tohoto fancy tvaru namísto kulatého je zachování maximální váhy vybroušeného kamene. Jestliže má brusič k dispozici surový diamant který si při tomto výbrusu zachová více své původní váhy než když vybrousí kulatý briliant, nejspíše raději zvolí variantu pearu. Již jsme konstatovali, že pears nemají tolik brilance jako kulaté brilianty stejné kvality. Všem našim návštěvníkům doporučujeme, aby si prostudovali nejprve pasáž, ve které popisujeme znaky kulatého briliantového brusu, zejména ty části, které se týkají brusu a proporcí. I ten nejlépe proporčně vypracovaný pear nebude stejně dobrý jako nejlepší kulatý briliant. Logicky a matematicky, nekulaté diamanty nemohou být perfektně proporcionálně vyvážené. Špatně vyvážený pear bude vypadat vždy několikanásobně hůře, než odpovídající mírou špatně vyvážený kulatý briliant.

Efekt motýlka - americké kravaty

Pear, stejně jako ovál a marquise často trpí efektem motýlka (Bow-tie effect). Přestože se brusiči diamantů snaží všemožně zmírnit tento jev, je téměř nemožné jej odstranit úplně. Přestavuje jej jedna nebo dvě temné oblasti souměrné podle středové osy diamantu a vypadají jako temný motýlek. Bohužel právě u pear brusu jsou sklony k tomuto efektu silnější než u oválu. Není nutno připomínat, že pokud se budete rozhodovat nad oválným diamantem a bude šance výběru z více variant, pokuste se vždy hledat takový, který má jen slabší projevy tohoto efektu.

Ceny

Karátová cena fancy brusu je téměř vždy nižší, než cena pro stejnou kvalitu kulatého briliantu, přestože někteří šperkaři a zlatníci se pokoušejí účtovat více hrozí-li že mohou za lepší cenu prodat. Popravdě řečeno, částečně mají nárok tak učinit, jelikož náklady na párování a třídění těchto broušených kamenů zaberou mnoho hodin času měření, vážení, srovnávání a prohlížení. Zůstává však pravdou i to, že větší, kvalitnější individuální pears by měly za normálních okolností stát zhruba o 10 – 20% méně, než odpovídající váhová a kvalitativní kategorie kulatého briliantu.

Oblíbený tvar

Pokud je vaším oblíbeným tvarem pear, nenechte se zviklat našimi poznámkami na jejich adresu a jděte dále za svým vysněným diamantem. My vám jenom chceme nabídnout možnost uvědomit si rozdíly a ne vás odradit. Často vypadá pear nesrovnatelně lépe než kulatý briliant například u přívěšků a náušnic. Jiný dobrý příklad použití pear brusů je jako postranní kameny u šperku s velkým centrálním kamenem nebo jako obruba okolo.

Pear – modrý diamant
Pear – sherry diamant

24.07.2006 | Novinky z Rapaportu

Diamdel (dceřinná společnost DeBeerse)otevřel v Izraeli (Tel Aviv)Head Quarter s...


24.07.2006 | Kontaktní osoba

V případě dotazu, podnětu nebo nutnosti poradit s drahokamy, prosím volejte Stan...


23.07.2006 | Sleva

Velkoobchodní ceník pro zpracovatele drahých kamenů je nutno konzultovat s panem...